קוד הלבוש הגלובלי בשלוש קבוצות וב-13 סגנונות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

באירועי מסדר אבירי הגריל השונים, בזירה המקומית או הבין-לאומית ובדרגות רשמיות שונות, חלה עלינו חובה לציית לקוד הלבוש המקובל בזירה העולמית בעבודה, בעסקים או בחברה. הפרה של הקוד עלולה לחבל בתדמיתכם האישית, תשדר חוסר התחשבות וכבוד לאירוע ושום תירוץ לא יתקבל . לכן חובה לכבד וליישם את כללי הקוד תוך הבנה והכרה מלאה שלהם.

לכל אירוע שאנו מוזמנים אליו יש קוד לבוש מקובל וידוע בשפה הבין-לאומית. בדרך כלל קוד הלבוש שיצוין בהזמנה ייקרא על שם סגנון הלבוש המיועד לגברים, למשל: Black Tie – "עניבה שחורה", אך הוא פונה גם לנשים ועליהן לבוא לאירוע לבושות בהתאם לרמת הרשמיות שנקבעה.

הטבלה הבאה וההסברים שיבואו בעקבותיה יסייעו לכם לעשות קצת סדר במושגי הלבוש הבין-לאומיים, המשמשים שפה אוניברסלית בכל פינה על הגלובוס כשפה המגשרת על עמים ותרבויות.

המלתחה הרשמית – Formal Dress Code המלתחה הרשמית למחצה –Informal Dress Code המלתחה העסקית – Business dress code
White Tie Semi-Formal Business Formal Dress
Black Tie Cocktail Dress Business Smart Casual Dress
Black Tie Optional Festive Informal Business Casual Updated Chic
Black Tie Creative   Casual
 

 

Ethnic Dress Code: לבוש אתני של המדינה גם הוא אפשרות לבוש מכובדת בכל אירוע או מפגש ייצוגי ועסקי.

Active Dress Code: לכל בעלי התפקידים הבכירים והייצוגיים יש סגנון לבוש משותף אחד: מלתחת הספורט לענפיה. לסגנון זה שני כללי ברזל: האחד, במערכת הביגוד הנכונה אתם חייבים להיראות במיטבכם. השני: מלתחת הספורט מבוססת על נוחות ועל אוורור וספיגת הזיעה, ועליה לאפשר לכם להתאמן ביעילות.

* במקרים רבים תופיע במקום המילה Dress המילה Attire. הכוונה זהה ויש לפעול על פי אותם כללים הנמנים כאן.

 

המלתחה הרשמית Formal Dress Code

הלבוש הפורמלי בכלל והטוקסידו בפרט יכולים להפוך כל אירוע לקסום ומיוחד, כמו גם לרמוז על תקופה מיוחדת שבה הכול נחגג ברוב טקסיות.

קצת היסטוריה קוד הלבוש הרשמי התפתח בחצר המלך לואי הארבעה עשר, כשהתקבלה הסכמה על כללי ההתנהגות הנאותים. בזמנו נהגו לצייד כל אורח בכרטיס הוראות עשה ואל תעשה: מה לובשים, למי קדים עמוקות ולמי רק קלות, עם מי אפשר לדבר, על מה מותר לדבר וכולי. כרטיס זה, שנקרא בצרפתית "אטיקט" (Etiquette), סימל את הזכות שנפלה בחיקם של בני המעמדות העליונים להתחכך בבעלי "הדם הכחול".

מטרתו של קוד הלבוש הקדום הייתה להעניק נופך ייחודי לאירועים מסוגים שונים באמצעות הכתבת הסגנון מצד אחד, וגיבוש הידע והכלים למוזמנים מצד אחר, כדי שיוכלו לעקוב אחר הוראות הלבוש וההתנהגות באירועים השונים. הרעיון עובד בהצלחה עד היום ומאפשר לאירועים מסוימים להיות חגיגיים במיוחד. כשאדם נכנס לאירוע, לאחר שהשקיע בלבושו מעבר לרגיל, וכולם סביבו לבושים גם הם במקטורנים ובשמלות ערב, מרחפת בחלל תחושת שייכות למשהו יוצא דופן והאווירה היא מיוחדת במינה.

הטוקסידו המודרני נקרא על שם "טוקסידו פארק" בניו יורק, ששם, בשנת 1890, לבש לראשונה אמריקאי עשיר בשם גריסוולד לורילרד מעיל ללא זנבות הז'קט. עם הזמן החלו אחרים לחקות את סגנונו, והסגנון האנגלי השמרני הלך ונעלם. אף שהטוקסידו פופולרי פחות בזמננו, הוא עדיין נחשב לסגנון הנצחי של העולם המערבי.

"סמוקינג" הוא כינוי נוסף למערכת הלבוש הפורמלית. מקור השם במנהג עישון הסיגרים, שלכבודו עיצבו אופנאי עבר מעיל מיוחד. את הסמוקינג בעל הכנפיות האחוריות, העשוי בד משי וסאטן שדוחים את ריח העישון, נהגו האדונים בעבר ללבוש בצאתם לחדר עישון, ואף שהמנהג עבר מן העולם, הרי השם עדיין בשימוש.

כשאתם מוזמנים לאירוע וקוד הלבוש הוא Evening dress לכל סגנונותיו, דעו כי מדובר באירוע רשמי וחגיגי וכי המארח מעוניין לא רק בחברתכם, אלא גם בהסכמתכם להשתתף באירוע. בהיענותכם להזמנת המארח, אתם למעשה משדרים לו ולשאר האורחים עד כמה חשובה לכם המסורת.

מתי לובשים סגנון זה או אחר? כאשר יש בקשה מפורשת על גבי ההזמנה. במקומות שונים בעולם מקובל לציית לקוד זה באירועי פתיחה רשמיים, נשפים, חתונות אלגנטיות ואירועים מדיניים ודיפלומטיים למיניהם.

כדי להקל על המשתתפים באירוע מסוג מסוים להתאים את עצמם לכללי הטקס, נהוג לציין את קוד הלבוש על גבי ההזמנה. גם מסעדות יוקרה שרוצות לשמור על סגנונן המכובד מבקשות מהבאים בשעריהן לבוא בז'קט ובעניבה. בפרק זה נתרגם עבורכם את הקודים להוראות תפעול פשוטות.

White Tie (Cravat Blanche)

זהו קוד ההופעה הרשמי ביותר שקיים, והוא אופייני לחצר מלוכה, לטקסים בעלי חשיבות בין-לאומית ולאנשים במעמד רם. ההופעה מורכבת מז'קט שחור ארוך בעל "זנב" ארוך (Tailor Tail), ממכנסי ערב שחורים שבצדיהם ולכל אורכם פס סאטן, מחולצה לבנה, מאבנט לבן ומעניבת פרפר לבנה.

עבור נשים מומלץ לבחור בשמלה רשמית ארוכה בצבעי שחור או לבן לפי כללי ה-Black Tie.

White Tuxedo

מקור קוד לבוש זה, שבסיסו ז'קט לבן ומכנסיים שחורים ועניבת פרפר שחורה, הוא במקומות שמזג האוויר בהם טרופי. מקומות מעטים מחייבים קוד לבוש זה. בתקופתנו הוא קיים בהפלגות יוקרה ובנשפי קיץ רשמיים, כשהמארחים מציינים זאת מראש.

עבור הנשים גורס סגנון לבוש זה שמלה ארוכה או קצרה, שמלת קוקטייל, חליפת ערב או מערכת לבוש בסגנונה האישי. לעתים אופנת הנשים מושפעת מאופנת הגברים, וגם יש נשים שאימצו את חליפת הטוקסידו הנשית, כמו שעשתה מרלין דיטריך האגדתית. איב סן לורן אף עיצב חליפת טוקסידו מיוחדת עבור הנשים.

Black Tie (Cravat Noir)

קוד ההופעה הרשמי המוכר והמקובל ביותר: חליפה שחורה המורכבת משלושה חלקים – מכנסיים, וסט או אבנט וז'קט. יחד אתם תילבש חולצה לבנה בגזרת צווארון תואם ותיענב עניבה בקשירת פרפר.

טוקסידו היא חליפה הכוללת ז'קט שחור בעל שוליים מסאטן ומכנסיים תואמים, שבצדיהם פס סאטן לאורך הרגליים. בדרך כלל לובשים את הטוקסידו עם עניבת פרפר וכן עם חולצה לבנה, חפתים, כפתורים דו-ראשיים, נעלי עור שחורות מבריקות וגרבי משי שחורים. יש המוסיפים אבנט תואם סביב המותניים.

חולצות הטוקסידו מגוונות והן שעושות את ההבדל. נקודת המוצא בבחירת סגנון החולצה היא שתיראה טוב עליך ותוכל לנוע בה בחופשיות. חולצות הטוקסידו כוללות מבחר רב של סגנונות, כשהמכנה המשותף שלהן הוא הצבע הלבן. השוני הוא בסוגי הבדים, הצווארונים ומספר הסגנונות, מהחולצה האלגנטית, הפשוטה והחלקה, שקוויה נקיים וישרים וצווארונה קלאסי, ועד החולצה המסורתית שבחזיתה קפלים ולה צווארון "כנפיים" (Wing Collar).

האבנט (Cummerbund) הוא חגורה רחבה עשויה בד, בעלת קפלים רוחביים. הוא אינו אמור להחזיק את המכנסיים. את האבנט לובשים כשהקפלים פונים מעלה, נוהג שנשאר מהתקופה שמטרתם הייתה לאסוף את הפירורים שצנחו בזמן הארוחה מסביב לשולחן. את האבנט או הווסט יש ללבוש רק בחליפות טוקסידו בעלות שורת כפתורים אחת.

Creative black tie

סגנון פופולרי בזמננו , מאפשר לגבר להפוך את ההופעה הרשמית למעט "טרנדית" על ידי החלפת החולצה הלבנה המסורתית בחולצה בצבע שחור. אפשרות נוספת היא לוותר על עניבת הפרפר לטובת העניבה הישרה או לוותר לחלוטין על העניבה וללכת בכפתור עליון פתוח.

גרסה נוספת נקראתTexas Black Tie - סגנון המאפשר נעילת מגפיים במקום נעלי עור שחורות.

Black tie optional

קוד לבוש זה מאפשר לכם לבחור אם להופיע לאירוע בטוקסידו או בחליפה כהה. המארח מצפה מכם להופיע בלבוש רשמי אך לא רוצה לכפות עליכם לבוא בטוקסידו. המארח כן ילבש חליפת טוקסידו. אם אינכם בוחרים ללבוש טוקסידו עליכם להגיע בחליפה כהה, וככל שצבע החליפה כהה יותר כך מוטב. חשוב שצבע החולצה לא יהיה נועז מדי, אלא אחד מן הצבעים העסקיים החלקים והבהירים. במקום עניבת פרפר אפשר לענוב עניבה רגילה.

 

המלתחה הרשמית למחצה -Informal Dress Code

הקוד הרשמי למחצה הוא צורת הלבוש המאתגרת ביותר. בדרך כלל משמעו שטוקסידו אינו נדרש וגם לא שמלות ארוכות. אירוע חצי רשמי בשעות הערב עדיין יחייב חליפות כהות (עם חולצה לבנה, עניבה כהה, נעליים שחורות וגרביים כהים) עבור הגבר ושמלות קוקטייל עבור האישה. אירוע חצי רשמי בשעות היום משמעו חליפה עבור הגבר, ושמלה קצרה או עד הברך (עם גרביונים דקים חצי שקופים) או חליפת מכנסיים עבור האישה.

Cocktail Dress

קוד הופעה זה פירושו חליפת עסקים איכותית וכהה עבור הגבר ושמלת קוקטייל עבור האישה (אורך השמלה – מתחת לברך). אירוע המחייב קוד לבוש מסוג זה, סביר שיתקיים בשעות אחר הצהריים המוקדמות והערב. השמלה השחורה הקטנה מתאימה להפליא לסגנון זה.

Festive Informal Dress

קוד הופעה זה מאפשר יצירתיות וגיוון, אך עדיין מחייב מראה רשמי. על החליפות להיות בצבעים עסקיים, אך צבעי החולצה והעניבה יכולים להיות בולטים ונועזים, למשל פרחוניים. כוונת אירוע מסוג זה היא ליצור אווירה חגיגית, המתבטאת בין השאר בהופעת האורחים. סוגי הבדים שאפשר לשלב בהופעה זו הם, בין היתר: סאטן, משי, כותנה וכולי. בסגנון זה אנו נתקלים בדרך כלל בחופשות באווירה של נשפים גדולים, כמו על אניות יוקרה בשיט מפנק.

Semi-Formal Dress

קוד לבוש זה דורש מהגברים ללבוש חליפה מחויטת איכותית כהה בעלת שני חלקים, והרבה פעמים גם שלושה חלקים, הכוללים את המקטורן. הווסט שיילבש יכול להתאים לסגנון האישי של לובש החליפה. הופעה זו אופיינית לתערוכות, לכנסים, לערבי תרבות למיניהם, לבכורות וכולי. יש מצבים שקוד זה קיים גם במשך היום. גם אז הגברים מתבקשים ללבוש חליפה, אך היא אינה חייבת להיות כהה.

מלתחת הנשים גמישה יותר בקוד לבוש זה. נשים יכולות ללבוש שמלות, חליפות מכנסיים או חליפת חצאית, אך עליהן לשים דגש בסוג הבד. עליו להקרין איכות ואלגנטיות, ולשם כך יתאימו בדים כמו: משי, שיפון, סאטן, קטיפה או כל סוג בד שיהלום את האופי והסגנון האישי של הלובשת.

 

המלתחה העסקית לנשים ולגברים - Business Dress Code

הלבוש הוא חלק ניכר מהרושם הראשוני שאנו עושים על זולתנו. ויכוח עתיק יומין דן בסוגיה אם הבגד עושה את האדם או שמא האדם עושה את הבגד. בזירה העסקית, שבה הרושם הראשוני הוא בל יימחה, ברור שהלבוש מעביר מסר תקשורתי קריטי ומידי לזולת.

הלבוש מעיד עלינו ועל המקום שאנו מייצגים. כדי להצליח בעבודה לא די להיות עובד מצטיין ומוכשר, חשוב גם לאמץ את קודי הלבוש של החברה ולדאוג למלתחה שתתאים לתרבות העסקית ולדרישות התפקיד. מלתחה מקצועית מחייבת השקעה כספית, אולם מדובר בהשקעה לעתיד ובבניית תדמית אישית, שהיא מקור חשוב להצלחה בעסקים.

Business Dress Code

זהו הלבוש הקלאסי השמרני והמסורתי ביותר בזירת העסקים. הוא מאופיין בסוגי בד איכותיים המשדרים השפעה, סמכותיות וייצוגיות. מתאים לפגישות עם לקוחות ולפרזנטציות קטנות כגדולות. בסגנון לבוש זה עדיף להימנע מנטיות אופנתיות משתנות ולהיצמד לצווי המסורת והשמרנות. נוסף על כך, על המראה להיות מוקפד ונקי מכל אלמנטים שעלולים להסיט את תשומת הלב מהנושא שעל הפרק.

Business Smart Casual Dress Code

סגנון עסקי זה הוא פשוט וקליל יותר מקודמיו, אך עדיין מתוחכם. סגנון לבוש זה לא מחייב חליפה. ז'קט או בלייזר, עם או בלי עניבה, יספיק בהחלט. רוב הארגונים בעולם משתמשים בקוד הלבוש הזה במהלך העסקים באופן שיגרתי. נשים יכולות ללבוש מכנסיים וחולצה אלגנטית (לא מחייב שתהיה מכופתרת). הבד המומלץ בסגנון זה הוא בד פשתן - עבור גברים ונשים.

Business Casual Updated Chic

חולצות ללא ז'קט. מובן שאין הכוונה לחולצת טי, מכנסי דגמ"ח, גופיות וכולי. אמנם בקוד זה אין צורך בחליפה, אך חשוב מאוד לשמור על הופעה אלגנטית ומוקפדת.

Casual

סגנון שנהוג מחוץ לשעות העבודה או בימים שהארגון החליט עליהם כימי קז'ואל – ימים שלובשים בהם לבוש חופשי. זהו הסגנון היחיד שניתן ללבוש בו ג'ינס וחולצת טי, אך חשוב שגם הם יהיו איכותיים ויקנו לכם מראה ייצוגי.

 

לסיום:  במקרה שקוד הלבוש אינו מצוין בהזמנה חובה להתקשר ולשאול את המארחים באיזה סגנון או קוד לבוש להגיע. אף אחד מאתנו אינו רוצה לבוא לבוש חגיגי מדי או פשוט מדי לאירוע. יש לזכור שמטרת קוד הלבוש היא שנרגיש במיטבנו וניראה טוב.

 

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ


HEB / ENG