אגדה שהיתה באמת. ממש לא מזמן....

ממש לא מזמן, עת שמחת התורה עולצת במשכנות ישראל, קיבלתי דוא"ל לכתובת העבודה שלי. "מר גל כהן שלום, לצערי לא מדובר הפעם בנושא יינות אלא מדובר בנושא של מסדר אבירי הגריל. אם אתה נושא משרה או מנהל את המסדר, יש לי משהו מאוד מעניין עבורך. בכבוד רב. הדסה אחיטוב הרטמן". 

נו, אתם כבר מכירים אותי, שאני גם סקרן מאוד וגם עצם הזכרת שם המסדר מקפיץ אותי משולחן העבודה ומיד ניסיתי להתקשר גל ברת. תוך כדי צלצול הטלפון והמתנה לתגובה מהצד השני, אני מיד מחפש בגוגל "הדסה אחיטוב הרטמן" ומבין שהגברת היא שופטת בדימוס, אבל בעלה דוד שעונה לי מהצד השני, אומר לי שהיא לא בבית. וכן , הוא יודע שהיא מחפשת אותי. אותי? מחפשת שופטת? על המסדר?

הייתי משוכנע שזו עוד פניה של הצטרפות, כפי שאנו מקבלים כתריסר ויותר כל חודש ולכן, השארתי את מספר הנייד שלי אצל בן הזוג ואם תואיל ותחפוץ, יכולה היא להתקשר אלי בזמנה הפנוי. שלום על ישראל וחג שמח גם לכם.

To make a long story short… 

מסתבר שאביה של הגברת , השופטת המכובדת , היה במסדר אבירי הגריל, ולא סתם היה, הוא היה מספר 2 של מוריס בנין, אי שם בימי הזוהר של שנות השישים והשבעים של המאה הקודמת. ולא רק זה אלא שהיא מצאה אלבום תמונות עמוס לעייפה ולא מצאה בנפשה עוז ורהב להשליכו לאשפתות כמעשה שעושים בעת סדרים לחגים .

וכך, התייצבתי אצלה בדירה שכותל אחד הוקדש לאוסף של בובות מרחבי תבל וכותל שני לספרים שעורכי דין ושופטים נוהגים לעלעל בהם ותוך כדי קפה מפרקולטור ועוגיות שאפתה בעצמה על מנת לשמח נכדים ונינים סיפרה לי סיפורים בדברי הימים של המסדר המפואר שלנו.

בסיום פגישתנו העניקה לי אלבום עב כרס בו תמונות לרב, חלקן בצבעי שחור לבן וחלקן מאדימים משנים של שכיבה ולא רק זאת. כמתיקת סוד לחשה לי שיש באחזקתה גם סרטונים של 16 מ"מ המתעדים תקופות שונות מחיי המסדר. אני לא מוצא כל מילים וקישורי שפה לתאר לכם כיצד עלצה נפשי וכיצד גאתה מהתרגשות. בחופזי הביתה להתייחד עם האלבום, לסרוק אותם יסודית למדיה דיגיטאלית גם ברור בררתי על אביה של הדסה הלו הוא מר הרטמן מאיר שהוא ציוני גדול, עסקן פוליטי שאף היה מאנשי המפתח וחבר במועצת המדינה הזמנית.

אני מצרף כאן תמונה אחת או שתיים ועוד אחרונה על מנת שתוכלו לשזוף גם עינכם באוצר. את שאר התמונות, הסיפור של מר הרטמן וסיפור המסדר בישראל כפי שלא סופר מעולם, תוכלו לשמוע במו אוזניכם את אתם באתנחתא מהמנה העיקרית בארוחת הגאלה של השפיטרה שיתרחש בסיומו של חודש זה. מקווה שהסבלנות תעמוד לכם בפרץ כי אני כבר מוכן ומזומן לספר את האגדה שהיתה באמת. ממש לא מזמן... 

במעמד זה של השפיטרה גם מסדר אבירי הגריל בישראל יעניק לגברת אחיטוב-הרטמן על פעילותו החשובה של אביה את אות נשיא המסדר על התרומה לגסטרונומיה של מדינת ישראל.

תמונה ראשונה: טקס יסוד מסדר אבירי הגריל בירושלים. השנה היא 1966 . 08 בנובמבר 1966 לדיוק.

תמונה שניה: כנס הגסטרונומיה העולמי. מימין מר הרטמן, במרכז טדי קולק נגיד מסדר מקומי של העיר ירושלים וגם ראש העיר. בצד שמאל מר קלמן גינצבורג האמרגן בעל הקול הרועם.

תמונה שלישית : היא לא תמונה אלא מקטע מההזמנה המקורית לטקס ההכתרה במגדל דוד. 

תמונה רביעית: ארוחת מסדר בתל אביב במלון דן תל אביב בשנת 1977 עם סם לואיס – שגריר ארה"ב בישראל, מר שלמה להט (שכונה בפי כל צ'יץ) – ראש העיר תל אביב- פו ומר הרטמן מאיר.


HEB / ENG